avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ref. act vanzare-cumparare imobil..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ref. act vanzare-cumparare imobil..

1.La incheierea actului de vanzare cumparare a unui imobil pe langa actele de propietate(si altele) la notariat este obligatoriu sa se prezinte de catre vanzator si o adeverinta eliberata de primarie ,ca imobilul nu este revendicat conf. Legii10/2001?
2.Daca vanzatorul detine o Hotarare definitiva si irevocabila ca imobilul nu face obiectul legii 10/2001, mai este necesara prezenarea adeverintei mentionate mai sus?..Multumesc.

Alte discuții în legătură

Notificare conf. legii10, si actiune de revendicare in instanta,proces civil.. AKM AKM Sunt propietarul unei case si teren, cumparate de la primarie in baza legii nr.85/1992.In anul 2001 asa zisii fosti propietari au revendicat casa si terenul in ... (vezi toată discuția)
Art47/legea10/2001 karmena karmena Tatal meu a depus cerere de cumparare in baza Legii 112/1995 a imobilului in care locuia din 1978, in septembrie 1999.La acea data nu exista nici o notificare ... (vezi toată discuția)
Teren cumparat cu chitanta de mana alexa67 alexa67 Buna seara. In 1997 am cumparat un teren cu acte de mana, pe care ulterior l-am pierdut pentru ca mostenitorii vanzatorului au dat mostenirea in judecata si ... (vezi toată discuția)