Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art47/legea10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art47/legea10/2001

Tatal meu a depus cerere de cumparare in baza Legii 112/1995 a imobilului in care locuia din 1978, in septembrie 1999.La acea data nu exista nici o notificare si nici un proces pe rol privind retrocedarea catre fostul proprietar al imobilului.Totusi Primaria s-a eschivat in a-i intocmi contractul de vanzare cumparare incat in anul 2000, tatal meu a a deschis proces la Judecatorie pentru a i se recunoaste dreptul de a cumpara imobilul. In urma acestui proces a obtinut din partea instantei judecatoresti o hotarare definitiva si irevocabila prin care i se recunostea drptul de a cumpara imibilul in baza Legii 112/1995 si a obtinut si despagubiri din partea statului constand in diferenta dintre pretul la data la care a optat pentru cumparare si data lacare hotararea a ramas definitiva si irevocabila.In urma aparitiei Legii10/2001, din februarie si pana in iulie 2001 cand s-a definitivat contractul de vanzare cumparare , imobilul nu avea nici un fel de notificare nici in baza legii 10/2001. In noiembrie 2001 au aparut niste presupusi mostenitori ai "proprietarului ", care au notificat Primaria in vederea retrocedarii in natura sau prin echivalent ai imobilului.Acestia au depus notificari pentru mai multe imobile.In cartea funciara , a imobilului insa nu exista trecute documente care sa ateste calitatea de proprietar al acestui imibil (Contract de vanzare -cumparare, act de donatie, sau orice fel de inscrisuri care ar putea conduce spre calitatea de proprietar), doar o inregistrare sub un nr,3640, un fel de act administrativ,sub care au fost inregistrate foarte multe imobile inainte de aparitia DL115/1938) prin care terenul era trecut in proprietatea acestuia prin comasatie. Din 1938 si pana in 1959, nu au mai fost facute modificari in Cartea funciara a terenului, iar imobilul nu a figurat niciodata in aceasta Carte funciara pana cand in 1995 a fost trecut in proprietatea statului .In 1959, in baza unei sentinte penale date in baza legii 284/1947,proprietarul si sotia sa au fost condamnati la inchisoare si li s-a confiscat averea. Celelelte imobile revendicate de mostenitorii presupusului proprietar aveau acte in regula care atestau calitatea lui de proprietar, dar lpentru imobilul pe care l-a cumparat tatal meu , singurul act pe care isi bazeaza mostenitorii cererea de revendicare este actul de confiscare a intregii averi, unde figureaza si acest imobil.Mostenitorii au deschis proces in baza Legii 10/2001, care a fost respins deoarece nu au facut dovada ca sunt mostenitori ai proprietarului la acea data. La apel , in 2003 mostenitorii au cerut suspendarea procesul in baza art.47/legea 10/2001, pentru a obtine raspunsul Primariei la notificarea facuta de ei in noiembrie 2001, desi nici atunci nu aveau facuta dovada de mostenitori ai proprietarului si chiar daca avocatul nostru s-a opus suspendarii. La dosarul casei deschis prin notificare nu au depus nici un act, cerand Primariei sa le recunoasca dreptul de proprietate pe baza actului de confiscare abuziva si a hotararilor judecatoresti prin care au castigat retrocedarea in natura a celorlalte imobile la care aveau acte clare de proprietate ,din 2003 pana in prezent.In noiembrie 2008 au repus pe rol procesul, desi nu aveau inca raspunsul la notificare din partea Primariei care in tot acest timp i-a somat sa depuna actele doveditoare calitatii de proprietar cerute de lege.Poate sa-mi spuna cineva cat este de corecta si legala abordarea mostenitorilor privind cererea de retrocedare a imobilului in baza sentinte penale si a confiscarii facute "la gramada" in 1959, daca ei nu sunt in posesia altor dovezi de dobandire a dreptului de proprietate.Daca imobilul avea acelasi regim ca si celelalte imobile revendicate , adica acte de proprietate clare si valide ,la data confiscarii , probabil ne aflam in aceeasi situatie cu ceilalti chiriasi care desi au cumparat imobilele prin Legea 112/1995, li s-au anulat contractele de vanzare - cumparare.Ne ajuta cumva faptul ca tatal meu obtinut dreptul de a cumpara casa prin Hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila si a cumparat-o , devenind proprietar inainte de a fi facuta vreo notificare desi atunci era in vigoare si Legea10/2001 si acum exista si Decizia nr1055 a Curtii Constitutionale prin care art.47/legea 10/2001 este neconstitutional? Urmatorul termen este in 14 ianuarie .Va rog daca se poate sa imi raspunda cineva inainte de acest termen.
Curtea Constitutionala a constat că art.47 din Legea nr.10/2001 este neconstituţional, fiind contrar principiului garantării şi ocrotirii proprietăţii astfel cum este consacrat de art.44 din Constituţie, fiind încălcat dreptul de proprietate al dobânditorului de bună-credinţă în condiţiile Legii nr.112/1995. Astfel, persoanele fizice şi persoanele juridice cărora li s-a recunoscut şi consolidat prin hotărâre judecătorească irevocabilă dreptul de proprietate asupra unui imobil ce cade sub incidenţa Legii nr.10/2001 nu pot fi obligate la restituirea acestora, atâta timp cât această măsură nu are o justificare serioasă. Faptul ca s-a obtinut si o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila nu o poate lipsi de efecte juridice, intrucit acesiasi instanta a statuat ca ,,chiar dacă principiul puterii de lucru judecat nu este un principiu constituţional, încălcarea lui, prin textul de lege criticat, contravine principiului separaţiei puterilor în stat, întrucât legiuitorul nu poate desfiinţa hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile, intervenind, astfel, în procesul de realizare a justiţiei"
Va multumesc domnule avocat si pentru raspuns si pentru rapiditatea cu care mi-ati venit in ajutor.Incercam sa aflu daca principiul puterii de lucru judecat acopera si cazul tatalui meu. El a dat Primaria in judecata pentru ca aceasta intarzia sa-i intocmeasca la data aceea Contractul de vanzare cumparare al imobilului din motive lipsite de obiectivitate.A obtinut Hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila si era deja si executata de cateva luni in momentul in care s-a facut notificarea la Primarie in baza Legii 10/2001.Ce nu am inteles este de ce presupusii mostenitori au suspendat procesul prin care cereau anularea Contractului de vanzare cumparare in baza art.47 din Legea 10/2001 desi il citasera pe tatal meu in proces in baza legii 10/2001.La dosarul de la Primarie deschis in urma notificarii nu au depuse nici in ziua de azi actele doveditoare calitatii de proprietar. Au depus doar sentinta prin care li s-au retrocedat in natura celelalte imobile la care aveau acte de proprietate si cereri peste cereri in care doresc sa li se recunoasca dreptul de a revendica acest imobil in natura datorita acestei sentinte si in baza actului de confiscare in care alaturi de imobilele cu acte in regula este trecut si acesta.In noiembrie 2008 au repus pe rol procesul desi nu aveau raspuns din partea Primariei la notificarea din 2001 si fara sa aiba dovada ca au actionat Primaria in judecata pentru ca nu li s-a raspuns la notificare.Va multumesc inca o data.