avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce face girantul in cazul in care debitorul nu ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce face girantul in cazul in care debitorul nu plateste?

Buna ziua,

Acum doi ani am girat pentru un credit de nevoi personale unei "prietene" si am semnat un contract de garantie reala mobiliara asupra creantelor existente si viitoare - contract cu titlu executoriu.
Persoana respectiva nu a platit.
Cam la aceeasi data am facut si eu un credit ce nu necesita girant.
La inceputul lunii acesteia am mers sa-mi platesc rata la banca si am aflat ca am pusa poprire pe cont. Defapt pe toate conturile. Am sunat la banca la care eram girant si mi-au dat numarul executorului bancar. Am vorbit cu executorul bancar intrebandu-l de ce nu m-a anuntat ca imi va pune poprire pe conturi, acesta raspunzand nonsalant ca nu era nevoie sa ma anunte - ca nu e obligat.Contractul respectiv se supune legii 99/1999.

Intrebari:
1. De ce nu am fost anuntata de poprire de una din banci?
2. Ce este de facut in cazul in care domnisoara nu are de gand sa plateasca:
a. sa platesc si sa o dau apoi in judecata
b. sa nu platesc si sa apelez la un executor judecatoresc - se poate fara sa platesc eu inainte?
c. sa platesc si sa apelez la un executor judecatoresc in cazul in care contractul are titlu executoriu.
d. alte idei.

Mentionez ca domnisoara face naveta Romania - Suedia si are venituri (" neimpozabile ") nedeclarate.

Este vorba de o creanta de 5100 RON. Eu am salariu de 1000. Ce fac?

Multumesc.

Cel mai recent răspuns: syberia_sims , utilizator 16:59, 13 Februarie 2009
multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire Bujor Catalina Bujor Catalina Buna ziua, va deranjez cu cateva intrebari: in cazul in care ratele ptr un credit nu au fost platite si debitorul a fost instiintat/somat sa plateasca, ... (vezi toată discuția)
Girant marta.i marta.i Buna ziua! Sunt giranta la cineva care a plecat din tara, si nu mai plateste. Nu sunt singura, mai avea o giranta. Daca ajungem acolo ca trebuie platit cat ... (vezi toată discuția)
Probleme cu bancile- impartire credite intre soti mikky_9 mikky_9 Am un prieten care are urmatoarea problema:cand era casatorit a contractat impreuna cu sotia 2 credite la 2 banci,amandoi sunt coplatitori la ambele ... (vezi toată discuția)