Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

girant

Buna ziua!
Sunt giranta la cineva care a plecat din tara, si nu mai plateste. Nu sunt singura, mai avea o giranta. Daca ajungem acolo ca trebuie platit cat din suma restanta poate sa ceara de la mine? Toata, sau numai jumatate pentru ca suntem doi giranti? Pote sa-mi ceara sa platesc si dobanzile restante pe 2 ani daca nu am fost informata din timp? In cat timp au obligatia sa anunte girantii, dupa disparitia titularului creditului? Pot sa cer sa platesc doar jumatate din datorie fara dobanzi, pe motiv ca nu am fost informat in timp util?
v
Cititi contractul semnat cu banca si acolo veti gasi raspunsurile.
Banca il notifica doar pe debitor nu si pe giranti.
Nu puteti sa optati ce si cat veti plati, banca va vrea sa incaseze tot debitul restant de la cei care s-au obligat - debitori + giranti.
Va rog sa-mi raspundeti si mie, am cazul unei prietene pensionare care este girant pt un credit neachitat de cel care l-a contractat ( se sustrage de la achitare, prin nedeclararea adresei unde s-a mutat, invoca ca nu a primit nici o notificare, etc...) Si debitorul principal are inclusiv bunuri imobile pe numele sau, banca nu a intreprins nici o actiune impotriva acestuia si nici a altor doi giranti (inclusiv fratele debitorului principal), doar impotriva d-nei pensionare...
Banca a inaintat o adresa de poprire catre CASA DE PENSII insotita de copia contractului de credit unde sunt trecuti si girantii ( mentionez BANCA- conducerea bancii- SI NU EXECUTORUL, a inaintat aceasta Adresa de infiintare a popririi pt girant) iar Casa de Pensii ii retine acesteia o suma de 1/3 din pensie fara sa fie instiintata de aceasta poprire. Cf. Codului de Procedura Civila este corecta infiintarea popririi pe baza adresei Bancii, fara Executor si fara ca girantul sa fie instiintat nici de catre Banca si nici de Casa de Pensii???
D-na a aflat acest fapt solicitand (in scris) Casei de Pensii explicatii privid retinerea din pensie sau titlul executoriu care sta la baza infiintarii popririi.
Ce poate face d-na in acest caz, avand in vedere resursele materiale limitate ale acesteia, desi a fost profesoara...???
pacurar a scris:

Va rog sa-mi raspundeti si mie, am cazul unei prietene pensionare care este girant pt un credit neachitat de cel care l-a contractat ( se sustrage de la achitare, prin nedeclararea adresei unde s-a mutat, invoca ca nu a primit nici o notificare, etc...) Si debitorul principal are inclusiv bunuri imobile pe numele sau, banca nu a intreprins nici o actiune impotriva acestuia si nici a altor doi giranti (inclusiv fratele debitorului principal), doar impotriva d-nei pensionare...
Banca a inaintat o adresa de poprire catre CASA DE PENSII insotita de copia contractului de credit unde sunt trecuti si girantii ( mentionez BANCA- conducerea bancii- SI NU EXECUTORUL, a inaintat aceasta Adresa de infiintare a popririi pt girant) iar Casa de Pensii ii retine acesteia o suma de 1/3 din pensie fara sa fie instiintata de aceasta poprire. Cf. Codului de Procedura Civila este corecta infiintarea popririi pe baza adresei Bancii, fara Executor si fara ca girantul sa fie instiintat nici de catre Banca si nici de Casa de Pensii???
D-na a aflat acest fapt solicitand (in scris) Casei de Pensii explicatii privid retinerea din pensie sau titlul executoriu care sta la baza infiintarii popririi.
Ce poate face d-na in acest caz, avand in vedere resursele materiale limitate ale acesteia, desi a fost profesoara...???

Va rog frumos, revin... se poate sa-mi raspunda si mie cineva, care cunoaste legislatia in domeniu???
Poprirea se infiinteaza clar de un organ de executare in acest caz. Nu de catre banca. Vedeti daca adresa de infiintare a popririi este semnata de un executor bancar.
La infiintarea popririi, debitorul va fi instiintat despre masura luata. Adica trebuia sa instiinteze pensionarul despre masura popririi.
Actele de executare pot fi atacate prin contestatie la executare.
Daca aveti cunostinta despre alte bunuri ale debitorului, incercati sa vorbiti cu executorul bancar si sa furnizati aceste informatii pt. a se face verificarile si pentru a se declansa procedura de executare silita imobiliara asupra imobilelor din patrimoniu