Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozitarea locuintelor
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozitarea locuintelor

Buna ziua
Am rugamintea sa-mi spuneti cum se impoziteaza proprietatile in urmatoarea situatie: detin cota parte prin mostenire din doua apartamente 1/8 si respectiv 1/32. Ulterior dobandirii acestei mosteniri, am cumparat un apartament in care locuiesc si este singura locuinta cumparata. Deocamdata domiciliul il am in apartamentul in care detin cota parte de 1/8.
Multumesc
Apartamentele la care detineti cota parte de 1/8 si 1/32, nu se majoreaza fiind dobandite prin succesiune, iar cel cumparat ulterior se majoreaza cu 150% fiind al doilea imobil dobandit in afara celui de domiciliu.

Sfatul meu este sa va faceti mutatia pe imobilul cumparat de dvs, in acest fel veti plati impozit normal pt toate cele 3 imobile.
Multumesc.