Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu absolventii facultate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu absolventii facultate

Buna ziua
am o intrebare sunt angajat la o firma privata cu un sal pe cartea de munca de 700 lei net .Salariul e compus din fix 400 lei si varaibil 300 de lei daca atingi planurile date lunar . Eu sunt absolvent de studii superioare cu licenta . este legal sa primesc un sal atat de mic ?Este legal ca variabilul sa reprezinte peste 40 % din total salariu? Au fost luni in care am primit numai 500lei din cauza nerealizarii planului intrebarea este cum au fost opriti legali acesti bani (200) daca eu nu am semnat nicio nota de imputatie sau ceva asemanator .
multumesc
Cu norma intreaga?8 ore?
Functia pe care sunteti angajata are legatura cu studiile finalizate?
Sunt angajat cu norma intreaga de 8 ore . Am terminat Stinte Economice si lucrez .Reprezentant Vanzari .
In aceasta situatie, salariul brut de incadrare trebuie sa fie de cel putin 720 lei.
Numai in situatia in care postul pe care il ocupati necesita studii superioare, atunci salariul minim brut de incadrare trebuia sa fie de 1200 lei.
Functia fiind de reprezentant vanzari nu se impune sa fiti platit cu salariul minim prevazut de CCMUNN, respectiv 1200 lei pentru cei cu studii superioare.