Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reparatie acoperis bloc -unde nu exista asociatie de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reparatie acoperis bloc -unde nu exista asociatie de proprietari

Buna ziua,am 2 intrebari si poate cineva ma poate ajuta

Locuiesc in Ploiesti intr-un bloc gen vila cu 10 apartamente,la comun este doar lumina de pa scara si apa rece.

1.Exista vre-o lege care ne poate obliga sa ne facem Asociatie de Proprietari??,pentru ca vecinii nu vor constituirea in Asociatie si este cam legea junglei pe scara unul contribuie la cheltuieli comune,altul nu

Am probleme cu acoperisul este cu tabla ,ca la casa,nu vrea nimeni sa contribuie,a spus sa dam tabla cu grund,dar tabla are 60 ani si degeaba o da cu ce vor ei.

2.Daca cumpar 60 metri patrati de tabla cu factura,aduc o firma sa mi-o monteze ca sa pot avea factura la manopera,platesc baroul unui avocat si actionez cele 9 apartamente in instanta imi recuperez banii???,trebuie sa-i instiintez inainte in scris cu repararea acoperisului ca oricum spun ca nu au bani.

Va multumesc

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
1). este Legea 230/2007 de infintare si functionarea asociatilor de proprietari (dar trebuie sa aveti acordul majoritar si a celorlati proprietari).
2). Atat in vechiul cat si in noul Cod Civil, exista reglementari prin care proprietarii imobilelor (case, apartamente etc.), sa le intretina si efectueze reparatiile utile cat si de conservare.. Cred ca in instanta ve-ti avea castig de cauza sa va recuperati banii si de la ceilalti proprietari. Succes.
1-Exista L nr 230/2007 si norma acesteia de aplicare HG nr 1588/2007 ,care prevad conditiile pentru infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari-care impune insa acordul proprietarilor
2-Daca amiabil nu solutionati recuperarea contravaloare executare reparatie acoperis,realizati anterior reparatiei document care sa ateste existenta de deficiente si oportunitatea executarii reparatiei,informati toti proprietarii si obtineti acordul de principiu pentru executarea reparatiei
Daca nu exista nici document care sa ateste deficientele la acoperis si nici acordul proprietarilor riscati sa va confruntati cu suspiciuni si interpretari privitor la faptul ca necesitatea reparatiei reprezinta strict interesul dvs
Exista temei legal pentru obligarea proprietarilor sa contribuie la recuperarea cotelor individuale

Art. 649
(1) Sunt considerate parti comune, in masura in care prin lege ori prin act juridic nu se prevede altfel:
a) terenul pe care se afla cladirea, compus atat din suprafata construita, cat si din cea neconstruita necesara, potrivit naturii sau destinatiei constructiei, pentru a asigura exploatarea normala a acesteia; pentru eventuala suprafata excedentara proprietarii sunt titularii unei coproprietati obisnuite;
b) fundatia, curtea interioara, structura, structura de rezistenta, peretii perimetrali si despartitori dintre proprietati si/sau spatiile comune, acoperisul, terasele, scarile si casa scarilor, holurile, pivnitele si subsolurile necompartimentate, rezervoarele de apa, centralele termice proprii si ascensoarele;
c) instalatiile de apa si canalizare, electrice, de telecomunicatii, de incalzire si de gaze de la bransament/racord pana la punctul de distributie catre partile aflate in proprietate exclusiva, canalele pluviale, paratrasnetele, antenele colective, precum si alte asemenea parti;
d) alte bunuri care, potrivit legii sau vointei partilor, sunt in folosinta comuna.
(2) Cosurile de fum si de aerisire, precum si spatiile pentru spalatorii si uscatorii sunt considerate parti comune exclusiv pentru coproprietarii care utilizeaza aceste utilitati in conformitate cu proiectul cladirii.