Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... pensie privata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

pensie privata

Buna seara!
Am contribuit trei ani la pilonul I de pensii private, iar in octombrie 2012 am incetat contractul de colaborare cu firma la care am lucrat.Am sunat la fondul de pensii la care am aderat, unde mi s-a comunicat suma care s-a acumulat, dar mi s-a spus ca nu pot ridica aceasta suma decat in momentul in care voi indeplini varsta legala de pensionare. Este adevarat sau nu?
Da, este adevarat, ce vi s-a spus.
Ar trebui sa cunoasteti urmatoarele informarii despre sistemul de pensii:
Pentru pilonul I, care reprezinta pensia obligatorie de la stat, angajatorul contribuia inainte de aparitia pilonului II, cu aproximativ 22,5% din venitul brut pe care vi-l datoreaza la CAS, iar dvs cu restul de 10.5% din venitul dvs brut. Odata cu aparitia pilonului II, care este o forma de contributie la un fond de pensii administrat privat, o parte din aceasta contributie merge la stat si o alta parte mai mica la acel fond la care ati aderat.
Pentru pilonul I si II, sumele acumulate se pun la dispozitia persoanei asigurate la implinirea varstei de pensionare legala (care, in prezent, este de 65 ani pentru barbati si 63 ani pentru femei).
Mai exista si pilonul III, care reprezinta pensia facultativa, precum si pilonul IV, care reprezinta o forma de economisire si protectie de genul unui contract de asigurare de viata, care la maturitate se poate converti intr-o pensie privata.
Pentru pilonul III si IV pensii private, suma acumulata de contractantul acestei forme de protectie se pune la dispozitia acestuia la maturitatea contractului, care nu poate fi mai mica de data implinirii varstei de 60 ani (pentru pilonul III) sau de 55 ani pentru pilonul IV.
Mihai Lupu, Consultant asigurari