Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contestare proces verbal
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contestare proces verbal

in urma unei cereri personale raspunsul negativ a cuprins si un proces verbal cu mai multi semnatari care intareau negatia din raspuns. In urma studierii procesului verbal si a discutiilor purtate cu semnatarii am constatat ca o parte din acestia nu aveau cunostinta de cererea mea si au semnata asa... "ca sa fiu prieten cu toata lumea" iar unul dintre semnatari desi era scris numele fiicei a semnat in dreptul acesteia, tot asa sub cerinta... "semnati aici doamna" neavand cunostinta despre ce semneaza, altii fiind indusi in eroare verbal prin prezentarea cererii mele intr-un mod eronat, toate acestea intamplandu-se la cererea prezentarea si indemnul presedintelui de asociatie si intocmit de administrator, intrebarea mea: de ce se fac vinovati cei implicati? multumesc anticipat
Nu ati precizat concret obiectul plangerii dvs
Expunerea dvs este hilara si nu prezinta minimum de indicii care sa permita o analiza si eventual raspuns
Teoretic ,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala impotriva PV
Conditionat de continutul sustinerilor partilor semnatare ,de consecintele ,eventual daunele si prejudiciile cauzate,in raport de normele in vigoare,aveti dreptul sa formulati actiuni impotriva acestora
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietatri cu limita de competenta de executie hotarari dispuse de adunarea generala,presedinte si comitet executiv
obiectul plangerii nu e necesar, pe mine ma intereseaza de ce se fac vinovati cei care
-au semnat fara sa stie ce semneaza,
-cea care a semnat in dreptul numelui fiicei sale,
-presedintele daca sau pentru ca nu a prezentat fizic petitia mea si a expus verbal petitia mea in mod eronat(si sau nu intentionat) dand un alt sens acesteia pentru a convinge persoanele sa semneze dupa bunul plac al dansului
-administratorul care a intocmit procesul verbal denaturand cererea mea.
lucruri care nu mi se par hilare.
plangerea contraventionala va fi formulata pentru incalcarea caror norme? si impotriva caror persoane, caci impotriva procesului verbal sigur nu pot formula o plangere contraventionala, lucru care chiar mi se pare hilar. sau dumneavoastra va referiti la faptul ca pot contesta procesul verbal si pot formula o plangere contraventionala impotriva persoanelor implicate
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei de proprietatri cu limita de competenta de executie hotarari dispuse de adunarea generala,presedinte si comitet executiv
- corect, in limita competentelor si a legilor iar administratora daca a intocmit de capul ei PV in mod eronat e una iar daca i s a dictat eronat putea sa refuze si sa zica:"stati asa, omul asta cere ceva, iar noi in procesul verbal aratam eronat cererea acestuia
Temeiul legal invocat pentru sustinerea in fapt si in drept a actiunii/plangerii este esential,altfel nu aveti raportare la normele in vigoare
Fiecare persoana raspunde in fata legii pentru actiunile/inactiunile si eventualele prejudicii cauzate catre terti
In raport de situatia expusa de dvs,cand dvs ati adresat presedintelui de asociatie sesizare/plangere,administratorul de imobil nu detine autoritatea si competenta sa incheie proces verbal,acesta detine strict responsabilitatea de executie
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari si a membrilor proprietari este presedintele acesteia care isi asuma obligatii fata de a sociatiei si membri proprietari in relatiile cu tertii
Concret ,pentru a putea raspunde la obiect ,dvs ce ati solicitat presedintelui de asociatie de proprietari ?
multumesc pentru raspuns, altcineva?
as fi expus concret solicitarea insa nu vreau sa atraga atentia persoanelor in cauza, multumesc pentru intelegere insa am niste intrebari clar expuse la care m-as bucura sa primesc un raspuns
multumesc!