Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chitanta de mana promisiune vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chitanta de mana promisiune vanzare teren

buna ziua ma puteti ajuta si pe mine ,in urma cu 3 ani am incheiat o chitanta de mana cu 2 vanzatorii care ami vindeau un teren de 400 mp cu o suma modesta si incheiata in prezenta a 2 martorii ulterior trebiua sa perfecteze actele in forma autentica sau daca nu ami dadeau dublu baniilor fapt ce nu sa intamplat cu ce ar merge dati in judecata ,cu obligatia de a face ,sau raspundere contractuala art 1350 c.civil sau cat este termenul de prescriere multumesc
:D
Platiti impozit la primarie pentru acel teren ?
Aici trebuie asteptat si actionat pentru a castiga pamantul prin uzucapare.
cum pot sa platesc impozit la primarie cand eu nu am incheiat contrcactul in forma autentica il dau in judecata pe obligatia de a face.sau raspundere contractuala intrebarea este pe care sa merg datimi art din cod civil daca stitii drept civil :closedtopic:
Chitanta de mana va Ajuta sa mergeti in instanta , ea valoreaza doar ca o promisiune de vanzare cumparare . Deci obligatia de a face . In instanta puteti obtine o hotarare judecatoreasca care sa Tina loc de act de vanzare cumparare.
ok multumesc dar eu trebuie sa platesc restul de banii dar el nu m-ia comunicat la ceea data ca mai este si cu un frate pe teren eu am insistat sa dau banii dar nu se purea face actul autentic la notariat
O sa fie si fratele chemat in instanta. Daca incheiati o promisiune de vanzare cumparare in forma autentica Erati scutit de aceste neplaceri....