Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Un angajat in postul de tehnician dentar in sistem de salarizare in cadrul unei institutii sanitare nu mai este inregistrat in Ordinul Tehnicienilor Dentari din Romania deoarece nu si-a platit cotizatia catre Ordin si nici nu doreste acest lucru.
Avand in vedere prevederile art. 7 lit. c) din Legea 96/2007 privind exercitarea profesiei de tehnician dentar in Romania precum si fisa postului in care se mentioneaza in mod expres ca salariatul sa aiba vizat certificatul de membru al OTDR, angajatorul poate dispune concedierea acestuia pentru motive care tin de persoana salariatului, conform art. 61 lit d) din Codul muncii?
Nu se poate dispune concedierea in baza art.61 lit.d C.mun. - necorespundere profesionala . Este o aberati sa considerati ca neplata contrributiei = necorespundere profesionala.

Se poate folosi art.52 C.mun :
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
.....
e) pe durata suspendarii de catre autoritatile competente a avizelor, autorizatiilor sau atestarilor necesare pentru exercitarea profesiilor.
......
Multumesc freeelis. Corecta observatia ta. Dar intrebarea este daca in termen de 6 luni de la data suspendarii angajatul nu si-a obtinut avizul din cauza sa, pot invoca art. Art. 50. lit h pentru incetarea de drept a contractului individual de munca?
- Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:
h) de la data expirării perioadei pentru care au fost emise avizele, autorizaţiile ori atestările necesare
pentru exercitarea profesiei. Dacă în termen de 6 luni salariatul nu şi-a reînnoit avizele, autorizaţiile ori atestările necesare pentru exercitarea profesiei, contractul individual de muncă încetează de drept;
Da, puteti sa va prevalati de prevederile acestui articol din Codul Muncii...
Multumesc!