Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere asistent medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere asistent medical

Asistentii medicali pot practica meseria doar daca sunt inscrisi si au avizul anual al OAMMR . Acest lucru presupune unele costuri- o taxa anuala si efectuarea unor cursuri. Cum se poate concedia un asistent care refuza sa isi reinnoiasca viza? Este corect cu art. 61 lit d ( necorespundere profesionala)?
Art. 50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
....
g) in cazul in care salariatul este arestat preventiv, in conditiile Codului de procedura penala;
h) de la data expirarii perioadei pentru care au fost emise avizele, autorizatiile ori atestarile necesare pentru exercitarea profesiei. Daca in termen de 6 luni salariatul nu si-a reinnoit avizele, autorizatiile ori atestarile necesare pentru exercitarea profesiei, contractul individual de munca inceteaza de drept;
....
Multumesc!