Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere salariat

Angajatorul poate concedia o persoana , care lucreaza in institutie de 15 ani si care in urma tehnologizarii , aceasta s-a dovedit incapabila sa faca fata cerintelor profesionale , practic , desi teoretic a urmat si absolvit cursuri pregatitoare?
Mentionez ca are aviz -apt acordat de medicina muncii , insa recunoaste personal , in scris ca este complet depasita de cerintele noi.
Ce solutii are angajatorul ?
O solutie ar fi concedierea pentru necorespundere profesionala .

Art. 61. C.mun.
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
....
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.

Art.63 C.mun.
......
(2) Concedierea salariatului pentru motivul prevazut la art. 61 lit. d) poate fi dispusa numai dupa evaluarea prealabila a salariatului, conform procedurii de evaluare stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau, in lipsa acestuia, prin regulamentul intern.

"Necorespunderea profesională, care atrage concedierea salariatului în temeiul art. 61 lit. d) din Codul muncii, poate fi definită ca o necunoaştere sau o stăpânire necorespunzătoare a regulilor unei funcţii, meserii, profesii. Pentru a putea dispune concedierea, angajatorul va fi obligat să probeze fapte şi împrejurări repetate care să demonstreze cele menţionate, delimitând astfel strict această situaţie de cazul neîndeplinirii ocazionale şi culpabile a îndatoririlor de serviciu. .. . Pot întemeia concluzia de necorespundere proefesională: neîndeplinirea normei de muncă, slaba calitate a activităţii. ... "(Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 496-497)