Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general raport evaluare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

raport evaluare

Buna ziua,
va rog daca se poate sa ma ajutate cineva si pe mine, este prima data cand am de inreg in conta un raport evaluare ( am citit ord 3055 , dar nu sunt prea sigura de cum trebuie facut ...) - evaluarea a fost facuta pt impozit..
Raport evaluare incheiat la 31.12.2012, concluziile raportului ,; pt a tine cont de tendintele pietii consideram o crestere de 8%...
Valoare bruta actualizata teren 8316 lei, sold conta 7700 lei.
Valoare bruta actualizata cladire 246888 lei, sold conta 228600 lei . ( mentionez ca nu se specifica nimic de amortizare in raport ) si nu stiu daca trebuie sa tin cont.
In balanta mai am urmataorele solduri: amortizare cladire 95249.68 lei, ( amortizarea lunara a fost 423.33 lei). Cladirea a fost inreg cu o durata de functionare de 540 luni ( 45 ani ) si durata ramasa neamortizata este de 315 luni. ( valaore ramasa neamortizata 133349.94 lei).
Mentionez ca am preluat contabilitatea in 2012 si in 31.12.2009 a mai fost facut un raport evaluare.
In ct 105 am un sold creditor de 151211 lei.

Multumesc

Buna seara,

Cea mai simpla metode de inregistrare a rezultatelor revaluarii este metoda care presupune anularea amortizarii inregistrate si actualizarea valorii nete ramase, metoda folosita in general pentru cladirile reevaluate la vaolarea lor de piata.
Astfel pentru cladire:
1. 2812 = 212 95.249,68 lei anularea amortizarii
2. 212 = 105 113.537,68 lei(246.888-133.349,94) inregistrarea cresterii
Pentru teren:
211 = 105 616 lei
Noua amortizare o determinati prin impartirea noii valori la durata ramasa de amortizat. Tineti deasemenea cont de implicatiile fiscale care decurg din aceasta operatiune, prevazute la art.22, alineatul 5^1 din Codul fiscal.

Numai bine,
multumesc.
nu eram sigura cu anularea amortizarii....