Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire salar executor judecatoresc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire salar executor judecatoresc

Buna ziua, am avut o intarziere de 90 de zile la o cooperativa de credit si m-am trezit cu poprire pe salar, mie si girantilor. Oprindu-mi-se din mai multe parti, am ajuns la zi cu rata, eu mai avand de plata inca doi ani. Contractul meu se termina in 2015. Intrebare: daca am ajuns la zi, pot face o cerere prin care sa platesc macar rata care era 350, acum dand 750 ron. Sau pot cere oprirea popririi sau macar a girantilor? E o baza legala?
Mergeti la executorul judecatoresc pentru a stabili modalitatea de plata .
Daca sunteti la zi cu plata nu se mai impune mentinerea popririi. Discutati cu executorul pentru a ridica masura popririi- depuneti documente justificative in acest sens.
MULTUMESC DIN SUFLET!
Ar trebui sa vedeti daca, datorita intarzierii, creditul nu a devenit exigibil anticipat, adica a intrat tot soldul la scadenta. Asta ar trebui sa se stipuleze si in contract, dupa cat timp. Daca s-a intamplat asa, nu mai exista "am ajuns la zi cu plata", la zi ajungandu-se dupa ce s-a achitat tot creditul, plus dobanzile la zi, plus comisioane si dobanzi penalizatoare.