Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reluare somaj dupa angajare cu CIM perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reluare somaj dupa angajare cu CIM perioada nedeterminata si incetare in perioada de proba

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti ce as putea face si daca se mai poate face ceva in situatia mea, care se prezinta astfel:

Am beneficiat de somaj o perioada de 3 luni (din 12 luni cat as fi avut dreptul), dupa care m-am angajat cu CIM pe perioada nedeterminata beneficiind in aceasta perioada de cei 30% din indemnizatia de somaj conform legii, care ar fi trebuit sa fie acordati pana la implinirea celor 12 luni. Contractul de munca prevedea o perioada de proba de 90 zile, in care totul a decurs normal din punctul meu de vedere, dar exact cu 4 zile inainte de incetarea perioadei de proba, fara nici o atentionare sau exprimare a vreunei nemultumiri, angajatorul mi-a inmanat spre semnare notificarea prin care m-a anuntat ca imi va inceta CIM cu articolul 31 alin.3, chiar din aceea zi.

In aceasta situatie mai pot beneficia de reluarea ajutorului de somaj?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ma scuzati, poate raspunsul pentru situatia mea este dat deja, dar eu am totusi o nelamurire.

Situatia mea este: 10 ani cu CIM, apoi 1 an somaj, apoi 6 luni contract pe perioada determinata. La sfarsitul acestor 6 luni, am dreptul la somaj?

Din ce am inteles din raspunsurile de mai sus, as avea dreptul la somaj daca prima data cand mi s-a acordat somajul, acele 12 luni din ultimele 24 in care ar fi trebuit sa am cotizare s-ar fi considerat ca sunt acele 12 luni din cele 24 mai vechi, nu acele 12 luni din cele 24 mai recente.

Multumesc
1. Perioada de somaj indemnizat nu este stagiu de cotizare la pensie iar perioada de dinainte de a intra in somaj a fost luata in calcul pentru indemnizatia de somaj.

2. -Asadar pentru a beneficia iar de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti alte 12 luni satgiu de cotizare la somaj.
- Dvs. aveti 6 luni de stagiu de cotizare la somaj si va mai trebuie inca 6 luni.
Dlui Tudor Valeriu,
buna ziua,
ma intereseaza subiectul dar sti dat raspuns diferit ot dvs. la o intrebare din alt post care e adevarata in final
Marti, 19 Iunie 2012, 12:00
1. - Cat ati fost somer indemnizat ati fost asigurat la pensie cu plata contributiei de la buget.
- perioada de somaj indemnizat este perioada de stagiu de cotizare la pensie/
acesta e totraspunsul dvs. i n alt post
1. Da, este stagiu de cotizare la pensie dar nu este stagiu de cotizare la somaj.

2. Nu confundati stagiile de cotizare intre ele.