Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... perioada acordare indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

perioada acordare indemnizatie de somaj

In data de 03.01.2012 am depus actele si mi-a fost inmanat carnetul de evidenta somaj cu prima data de przentare la viza pe 09.02.2012. Pe 15.02.2012 am luat indemnizatia corespunzatoare lunii ianuarie... si tot asa, pana cand la viza din luna a 10-a am suferit o internare cu CM pe toata luna, prelungindu-se vizele cu 1 luna, ultima viza fiind pe 01.02.2013.
In perioada ce CM mi s-a acordat indemnizatia corespunzatoare CM adica 75% din venitul pe ultima perioada.(nu indemnizatia de somaj normala)
Eu de drept pana cand trebuie sa mai iau indemnizatia de somaj?
Ar trebui sa aveti o decizie emisa de la AJOFM cu privire la data de cand se plateste indemnizatie ... perioada de acordare fiind stabilita in functie de stagiul de cotizare la somaj ...

Art. 39 din Legea nr.76/2002 :
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
....

Perioada concediului medical prelungeste perioada de acordare a indemnizatiei de somaj ...
Perioada de somaj indemnizat se "prelungeste" cu perioada cat ati fost in concediu medical.
multumesc pentru promptitudine