Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Saptamana acesta am aflat ca sunt insarcinata in 6 saptamanii,momentan nu lucrez,ultimul meu loc de munca fiind ca gestionar in periada 16.07.2010-23.06.2012 cu CIM 4ore/zi incheiat cu art.55 lit.b.
Daca m-as angaja cu contract de munca pe periada determinata de 6 luni din 10.02.2013-10.07.2013 pe urma as putea beneficia de somaj??
Si daca as intra in somaj pe urma as putea beneficia de concediu de maternitate si de indemnizatie pentru crestrea copilului???
Va rog din suflet sa ma sfatuiti cum sa procedez.#-o
deci daca eu o sa beneficiez dupa nasterea copilului de cele 126 de zile de concediu dupa terminarea acestora sotul meu poate sa ceara stimulentul de insertie si sa-si continuie activitatea in acelasi timp fara sa fie probleme??
1. Exact asta v-am spus si eu.

2. Sa mergeti din timp la Primarie sa discutati si daca gasiti retinere atunci va adresati Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS), cea care aproba si plateste indemnziatia pentru CCC si stimulentul de insertie.