Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inselaciune taxa auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inselaciune taxa auto

Buna ziua,

Am cumparat o masina in anul 2012 din Suceava.Masina a fost adusa si inmatriculata in tara in 2007 de catre persoana de la care am cumparat-o si ma asigurat 100% ca masina are taxa platita si nu a fost recuperata.

Eu in 2013 am vandut masnia asigurandul la randul meu pe cumparator ca are taxa achitata. Cumparatorul cand a fost sa inscrie masina a constatat ca taxa a fost recuperata si nu o poate inscrie pana nu plateste suma de 9.500 RON. Am vorbit telefonic cu persoana din Suceava si nu vrea sa isi asume nici o responsabilitate, acum cumparatorul caruia i-am vandut masina ma ameninta ca daca nu ii platesc contravaloarea taxei intr-un fel sau altu isi va recupera banii de la mine. Eu ce pot face ?
danielstefan392, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Cei de la financiar nu ii inscriu masina daca taxa a fost recuperata ... il obliga sa plateasca taxa de timbru.
danielstefan392, utilizator
Intr-un final i-am dat cumparatorului contravaloarea taxei de poloare.

Intrebare : Il pot da in judecat pe cel din Suceava ptr. inselaciune sau altceva deoarece ma indus in eroare si din aceasta cauza eu am suferit o paguba materiala ?
Chit ca il pun pe drumuri prin tribunal si tot m-ar face mai fericit ...
danielstefan392, utilizator
Daca aveti dovezi 100% ca ati fost inselat,puteti sa-l dati in judecata,altfel nu are rost.Vina va apartine si dv. si persoanei care a cumparat masina,trebuia verificat la ANAF daca taxa a fost recuperata,inainte sa cumperi o masina verifici.Eu nu ii dadeam banii noului propietar.Probabil acea persoana este un samsar de masini si o sa vanda mai departe masina.Trebuia sa mergeti la politie si sa faceti plangere pentru amenintare.