avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta pensionare

Am o angajata care ar avea drept de a intra in pensie la limita de virsta,si imi cere adeverinta,lucreaza la firma noastra din 2009 ,mentionez ca din 2011 evidenta cartilor de munca se tine electronic,si am o intrebare, noi trebuie sa -i eliberam adeverinta ca din 2011 si pina in prezent este angajata noastra sau cei de la
Directia muncii unde depuneam declaratiile nominale cu veniturile
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: ContSters233678 , utilizator 19:01, 4 Februarie 2013
Nu este necesara adeverinta nici de la dvs., nici de la Directia muncii.

Legea nr. 263/2010:

Art. 10
(1) Pentru perioadele de dupa 31 martie 2001, declaratia nominala de asigurare prevazuta la art. 7 alin. (1) si (2) constituie documentul pe baza caruia se stabileste stagiul de cotizare in sistemul public de pensii si punctajul mediu anual pentru asiguratii sistemului public de pensii, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).

Doar pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca (art. 165 din lege).
Ultima modificare: Luni, 4 Februarie 2013
ContSters233678, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Determinare punctaj lunar tlefter tlefter Buna ziua. Potrivit prevederilor art. 165 şi 166 din Legea nr. 263/2010, la determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie -punctaj lunar coraliana coraliana X-(X-( Va rog sa-mi spuneti, la calculul pensiei , pentru stabilirea punctajului lunar care salarii se iau in calcul si la ce se raporteaza? De ex a ... (vezi toată discuția)
Adeverinta vechime pt casa de pensii IulianRD IulianRD Pentru un muncitor angajat in perioada 1985 - 1991, am gasit, in statele de plata ale societatii, un spor de vechime de 3% respectiv de 6 %. (probabil a trecut ... (vezi toată discuția)