Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... conflict de interese
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

conflict de interese

Va rog sa aveti amabilitatea sa ma lamuriti daca, cineva anagajat din afara asociatiei de proprietari ca si casier, poate indeplini si functia de sef al comisiei de cenzori. Doresc sa stiu daca acest lucru este legal, si nu constituie conflict de interese.
Va multumesc !
Nu se prea poate. El joaca, el fluiera?
Nu poate aceeasi persoana sa detina functia de cenzor si casier. In legea 230 sunt cuprinse principalele atibutiuni ale cenzorului, care trebuie sa verifice ceea ce face casierul.
Art. 33. -
(1) Cenzorul sau comisia de cenzori a asociaţiei de proprietari are, în principal, următoarele atribuţii:
a) verifică legalitatea actelor şi documentelor, a hotărârilor, deciziilor, regulilor şi regulamentelor;
b) verifică execuţia bugetului de venituri şi cheltuieli;
c) verifică gestiunea financiar-contabilă;
d) cel puţin o dată pe an, întocmeşte şi prezintă adunării generale rapoarte asupra activităţii sale şi asupra gestiunii asociaţiei de proprietari, propunând măsuri.
Va multumesc frumos pentru raspuns. Ma ajuta foarte mult, deoarece in acest moment, la noi in bloc exista aceasta situatie.