avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 288 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... act de comodat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

act de comodat

buna seara...sunt PFA...sediul PFA este adresa la care locuiesc.....trebuie sa fac act de comodat cu mine-persoana fizica ptr a putea deduce anumite cheltuieli?....daca da, unde pot face acest act?....ce cheltuieli pot deduce si in ce procent?...multumesc mult
Cel mai recent răspuns: George Moraru , Consultant fiscal 19:37, 4 Februarie 2013
1.Da faceti contract cu dvs. ca persoana fizica.
2.Modele se gasesc destule pe internet. Se intocmeste in 2 exemplare, unul pentru PFA unul pentru persoana fizica. Nu trebuie inregistrat nicaieri.
3.Se pot deduce cheltuieli in functie de spatiul pus la dispozitia PFA (in nici-un caz nu puteti 100%).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sediu pfa adrian140 adrian140 Buna ziua . Dacă înființeze un PFA ptr meditatii acordare elevilor și am sediul in apartament (Nu deduc cheltuieli cu întreținere, curent etc) Se ... (vezi toată discuția)
Deduceri pfa mariamihaileasa mariamihaileasa 1.Am un PFA si as dori sa stiu cat as putea sa deduc din cheltuielile pentru locuinta (intretinere, lumina, internet si telefon fix) daca sediul firmei este in ... (vezi toată discuția)