Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietari prin mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietari prin mostenire

Buna ziua,
Sora si fratele au devenit prin mostenire coproprietarii casei parintesti de la tara, fiecare avand certificatul de mostenitor si platind impozitul ce-i revine.
Casa este nelocuita de 7 ani si se deterioreaza continuu, gardurile sunt prabusite sau rupte de hotii care au furat tot ce se putea misca din curte si anexe.
Sora nu vrea sa investeasca sau sa vanda, nici fratelui. Fratele nu vrea cu forta s-o oblige, sa iasa din indiviziune.
Daca fratele investeste singur in constructia de garduri, in reparatia casei si a anexelor, cum si cand poate sa-si recupereze investitia ? Mentionez ca nu este canalizare, baie, casa nu este valoroasa decat sentimental. Investitia minima necesara depaseste valoarea ce ar obtine-o fiecare frate prin vanzare.
CU RESPECT, MULTUMESC anticipat pt. consiliere si informare.
Recomand iesirea din indiviziune in instanta, atat timp cat fratii nu se inteleg nu vad alta varianta. Nimeni nu poate fi obligat sa ramana coproprietar cu altcineva pe termen nedeterminat, Odata si odata va trebui rezolvata situatia.
Multumesc, ilinca1981.