avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1158 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii taxarea diurnelor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

taxarea diurnelor

Buna ziua,
intrebarea mea esta daca incepand cu luna februarie, diurnele ce depasesc plafonul de 32.5 RON sunt taxate ca orice venit salarial adica cu contributii sociale si impozit, sau sunt doar impozitate.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 12:19, 5 Februarie 2013
Sumele care depasesc 2,5 ori cuantumul sumei stabilite pentru institutiile publice, sunt asimilate veniturilor salariale si supuse impozitelor si contributiilor sociale aferente.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitarea diurnei og 8/2013 22.08.2009 22.08.2009 va rog a ma ajuta la urmatoarea intrebare : Cf. OG 8/20013 de la 01.02.2013 \\"g) indemnizaţiile primite pe perioada delegării şi detaşării ... (vezi toată discuția)
Diurna din 01.02.2013? calcul salariu cf og 8/2013? mariamarineci mariamarineci Cf OG 8/2013 incepand cu 01 februarie 2013 indemnizatia de delegare/detasare(diurna) ce depaseste 2.5 ori nivelul stabilit pt personalul din institutiile ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! Îmi cer scuze pentru deranj! am și eu o întrebare, ... Bitoi Bitoi Bună ziua! Îmi cer scuze pentru deranj! Am și eu o întrebare, sunt șofer de camion și as vrea sa îmi măresc diurna pentru a putea fi impozabila și sa ... (vezi toată discuția)