Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii taxarea diurnelor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

taxarea diurnelor

Buna ziua,
intrebarea mea esta daca incepand cu luna februarie, diurnele ce depasesc plafonul de 32.5 RON sunt taxate ca orice venit salarial adica cu contributii sociale si impozit, sau sunt doar impozitate.
Multumesc
Sumele care depasesc 2,5 ori cuantumul sumei stabilite pentru institutiile publice, sunt asimilate veniturilor salariale si supuse impozitelor si contributiilor sociale aferente.