Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cu contract de mandat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cu contract de mandat

Buna ziua,

Ma intereseaza daca pot sa angajez cu contract de mandat o persoana care sa vanda la targuri/expozitii. Avand in vedere ca targurile nu presupun activitate continua si poermanenta, nu vad sensul in a angaja pe cineva pe perioada nedeterminata.
In ce conditii se inchieie in contract de mandat in acest sens si cum ar trebui sa arate, ce sa fie prevazut in el?
Va multumesc!
Activitatea desfasurata in baza unui contract de mand nu confera mandatarului calitatea de salariat .. el nu este un angajat al mandantului.

Contractul de mandat este supus dispozitiilor Codului Civil nu celor din Codul Muncii. Mandatul este definit – în forma actuală a Codului civil – drept contractul prin care o parte, numită mandatar, se obligă să încheie unul sau mai multe acte juridice pe seama celeilalte părţi, numită mandant.
Bun, am inteles asta, dar prin acest contract de mandat, nu pot sa mandatez o persoana sa incheie contracte de vanzare-cumparare (chiar daca este vorba de comert)??? Evident ca stiu ca nu este vorba despre un raport de munca, ci ca este un contract supus normelor de drept civil, dar intrebarea mea este daca poate functiona un astfel de contract in cazul targurilor. Ca varianta care sa ma ajute sa evit angajarea persoanei respective pentru o perioada de 5 zile (atat dureaza targul). Doresc doar sa simplific niste lucruri. Este posibil?
Da, se poate mandata o astfel de persoana .... insa va trebui sa precizati exact ce are dreptul sa faca mandatarul.
multumesc frumos pentru raspuns