Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... concediu la contract de mandat presedinte asociatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

concediu la contract de mandat presedinte asociatie proprietari ?

in cadrul unei asociatii de proprietari (organizata dupa legea 230/2007 si HG 1588/2007), presedintele s-a angajat cu contract de munca pe durata nedeterminata in loc de contract de mandat, asa cum prevad cele doua acte normative.
sarind peste ilegalitatea comisa, intrebarea mea este ...
in cazul angajarii cu contract de mandat, presedintele poate solicita concediu de odihna ?
as dori, daca se poate, ca raspunsul sa fie argumentat cu acte normative ... art X din legea/OUG/HG/codul muncii, etc

va multumesc anticipat !
Cu Codul muncii nu se poate deoarece mandatul nu face parte si nu este tratat de legislatia muncii deoarece mandatarul este ales, nu angajat..
Indemnizatia mandatarului (presedintelui de asociatie) este asimilat salariului din orice CIM. - Codul Fiscal spune aceasta si deci va suporta taxarea ca a oricarui salariu.

Daca e similar la taxe, atunci contractul de mandat poate fi asimilat unui contract de munca cu, inclusiv, concediu.

elga50, moderator
1. Contractul de mandat nu poate fi asimilat unui contract de munca . Contractul de mandat este supus dispozitiilor Codului Civil , iar contractul de munca este supsu dispozitiilor Codului Muncii.

2. Activitatea desfasurata in baza unui contract de mandat nu confera mandatarului calitatea de salariat.

3. Contractul de mandat trebuie sa cuprinda drepturile si obligatiile mandatarului si ale mandantului . Astfel, in contractul de mandat se poate insera o clauza privind ca pentru o anumita perioada de timp mandatarul nu-si va indeplini atributiile primite.
poate postez gresit in acest loc si imi cer scuze.activitatea de mandatar este considerata vechime in munca daca se platesc contributiile?scuze.
Da, se ia in calcul la recalcularea sau calculul pensiei.