Forum Discuţii juridice Executare silită pot fi poprite veniturile din activitati sezoniere
Discuție deschisă în Executare silită

pot fi poprite veniturile din activitati sezoniere

am avut un contract de 3 luni cu o norma de 6 ore pe zi ( contract sezonier)
salariul s-a virat in cont la raiffeisen, si banca l-a oprit integral pentru o poprire pusa de fisc ( cu comisionul aferent pt banca...)
conform legii, nu trebuiau sa-mi opreasca doar 1/3 din salariu?
va rog sa-mi spuneti conform carui art de lege se poate opri integral venitul din activitati sezoniere
multumesc
Buna ziua,

Nu exista dispozitie speciala in sensul blocarii intregii sume, dar ceea ce s-a intamplat in fapt a fost ca banca, nefiind obligata sa verifice de unde vin sumele, respectiv daca sunt surse salariale sau nu, ci doar obligata, prin adresa de poprire, sa blocheze sumele din cont, a blocat tot disponibilul. In practica asa se intampla, banca blocheaza toate sumele.

Eu nu am auzit de comision primit de banca pentru ca a facut o poprire.

Daca considerati ca ati fost nedreptatita puteti face contestatie la executare urmata de intoarcerea executarii.

Succes!
comisionul era aferent tranzactiei prin care au virat banii la fisc
banca a motivat ca a retinut suma integrala deoarece erau venituri incasate din activitatea sezoniera
nu am gasit art de lege care face referire la veniturile din activitati sezoniere ca se pot popri integral
poate ma ajutati...
multumesc