avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită pot fi poprite veniturile din activitati sezoniere
Discuție deschisă în Executare silită

pot fi poprite veniturile din activitati sezoniere

am avut un contract de 3 luni cu o norma de 6 ore pe zi ( contract sezonier)
salariul s-a virat in cont la raiffeisen, si banca l-a oprit integral pentru o poprire pusa de fisc ( cu comisionul aferent pt banca...)
conform legii, nu trebuiau sa-mi opreasca doar 1/3 din salariu?
va rog sa-mi spuneti conform carui art de lege se poate opri integral venitul din activitati sezoniere
multumesc
Cel mai recent răspuns: mihaela1972 , utilizator 18:29, 5 Februarie 2013
Buna ziua,

Nu exista dispozitie speciala in sensul blocarii intregii sume, dar ceea ce s-a intamplat in fapt a fost ca banca, nefiind obligata sa verifice de unde vin sumele, respectiv daca sunt surse salariale sau nu, ci doar obligata, prin adresa de poprire, sa blocheze sumele din cont, a blocat tot disponibilul. In practica asa se intampla, banca blocheaza toate sumele.

Eu nu am auzit de comision primit de banca pentru ca a facut o poprire.

Daca considerati ca ati fost nedreptatita puteti face contestatie la executare urmata de intoarcerea executarii.

Succes!
comisionul era aferent tranzactiei prin care au virat banii la fisc
banca a motivat ca a retinut suma integrala deoarece erau venituri incasate din activitatea sezoniera
nu am gasit art de lege care face referire la veniturile din activitati sezoniere ca se pot popri integral
poate ma ajutati...
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprire direcția impozite și taxe locale de două ori pentru aceeași sumă, prin urmare două comisioane bancare plătite din cauza greșelii lor. cine ar trebui să-mi returneze comisionul? alexandra111ax alexandra111ax Buna ziua, Am avut o poprire pe cont pentru o amenda, s-au retras suma + comisionul bancar aferent tranzactiei si masura popririi a fost ridicata. Ulterior, ... (vezi toată discuția)
Poprire cont salariu elena_d_a elena_d_a Buna ziua, Am o problema grava. Am avut un credit la una din banci, l-am achitat, insa ei sustin ca am niste penalizari de platit. In momentul de fata nu ... (vezi toată discuția)
Poprire cont bancar Iulia432 Iulia432 Buna ziua. Mi s-a pus poprire pe contulde salariu. Azi mi s-a blocat toata suma pe care o aveam in cont. Este legal? Au dreptul sa imi blcheze toate veniturile? (vezi toată discuția)