Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... NEPREZENTAREA
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

NEPREZENTAREA

CARE este legea prin noul COD CIVIL care paratul nu se prezinta in instanta si se amina procesul si care este procedura ca sa nu se amine procesul.
prin neprezentare piritul poate motivat lipsi dar doar motivat si asta si dovedit cu acte medicale sau altceva asta nu la infinit ,nu poate la fiecare termen pentru ca este considerata tergiversare
ESTE o lege care paratul in timpul divortului nu se prezinta in instanta fara sa aiba avocat si se da aminarii este o procedura care dupa codul civil prevede aminarii si nu se da o rezolutie in final.
poate va referiti la mediere dar nu exista nici o lege care sa ii dea dreptul piritului sa amine dosarul de divort la infinit
:)
Nu există și nici nu a existat vreo lege prin care pârâtul să fie obligat să fie prezenta la vreun termen de judecată (nici chiar atunci când este chemat la interogatoriu).

Dacă pârâtul este legal citat, cauza se va judeca indiferent dacă acesta este sau nu prezent sau dacă este sau nu reprezentat.
Patrick_, utilizator
end a scris:

prin neprezentare piritul poate motivat lipsi dar doar motivat si asta si dovedit cu acte medicale sau altceva asta nu la infinit ,nu poate la fiecare termen pentru ca este considerata tergiversare

La ce vă referiți?
Dacă pârâtul a fost legal citat, el poate fi prezent sau nu. Instanța poate judeca indiferent de motivele de neprezentare invocate de acesta.
Instanța va putea să mai acorde un termen, dar nu este obligată să facă asta.