Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia in cazul Art 81 alin 6 Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia in cazul Art 81 alin 6 Codul muncii

Art. 81. [definitia legala, procedura si efectele demisiei]
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

Faptul ca sunt in ccc si am contractul suspendat inseamna ca si preavizul este suspendat in cazul demisiei???
Trebuie trimisa demisia inaintea inceperii serviciului?
Ce sa inteleg mai exact din aceasta?
In ce cazuri se aplica si cum mai exact?

Dar in cazul art 55 lit b CM cu acordul partilor, se sta sau nu in preaviz?
Mentionez ca vreau sa-mi dau demisia cand termin CCC, fara sa stau in preaviz.

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri

Va multumesc pentru raspunsuri
O zi frumoasa si numai bine!:)