avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia in cazul Art 81 alin 6 Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia in cazul Art 81 alin 6 Codul muncii

Art. 81. [definitia legala, procedura si efectele demisiei]
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.

Faptul ca sunt in ccc si am contractul suspendat inseamna ca si preavizul este suspendat in cazul demisiei???
Trebuie trimisa demisia inaintea inceperii serviciului?
Ce sa inteleg mai exact din aceasta?
In ce cazuri se aplica si cum mai exact?

Dar in cazul art 55 lit b CM cu acordul partilor, se sta sau nu in preaviz?
Mentionez ca vreau sa-mi dau demisia cand termin CCC, fara sa stau in preaviz.

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri

Cel mai recent răspuns: ileanatudorache , utilizator 13:30, 6 Februarie 2013
Va multumesc pentru raspunsuri
O zi frumoasa si numai bine!:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca alexapaula alexapaula Buna ziua, Am semnat un contract de munca pe o perioada de 6 luni ca asistent vanzari. In momentul de fata sunt in perioada de proba. As dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
Prevederile codului muncii referitor la demisie xynightwish xynightwish Buna ziua, Ocup o functie de conducere intr-o firma privata si vreau sa demisionez cu data de 1 octombrie. In contractul individual de munca, semnat in 2008, ... (vezi toată discuția)
Incetare perioada proba The-Borg The-Borg Buna seara, Am un CIM cu o firma, pe perioada determinata de un an incepand cu data de 27.06.2016 si perioada de proba de 90 zile calendaristice. Doresc sa ... (vezi toată discuția)