Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mai pot face facturi?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mai pot face facturi?

Nu am mai avut activitate pe firma de 4 ani si nici nu am mai facut si nici depus nici un act contabil pt ca nu am avut activitate .Si nici nu am facut cerere de suspendare temporara a activitatii.Nu mi-a venit nici o propunere pt insolventa sau ceva.Pur si simplu am niste marfa pe care vreau sa o vand si trebuie sa tai factura acum.Este legal?
Parerea mea este sa verificati inainte starea societatii Dvs., pe site-ul ANAF. Este posibil ca societatea sa fie radiata deoarece nu ati depus declaratiile.
Am verificat pe site-ul ANAF si este inactiva din 2009.Am voie sa tai o factura?
Trebuie sa mergeti la Registrul comertului sa o reactivati si la finante pentru declaratiile de mentiune si intrarea in sistemul ca paltitor de Tva si apoi incepetci activitatea.Daca aveti o contabila va sti cum sa va indrume..Succes!!