Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen recurs

La dezbaterea din instanta a unei ordonante presedintiale, sunt prezente partile, dar pronuntarea se amana pe a doua zi.
A doua zi, nu este prezenta nici una din parti.
Intrebare: Care este termenul depunerii recursului?
- 5 zile de la pronuntarea in sedinta publica
- 5 zile de la primirea motivarii
Multumesc.
conform CPC, 5 zile de la pronuntare.
Da, legea este clara in acest sens.
Eu de pilda daca vreau sa declar recurs fac tot ce pot ca sa obtin hotararea si sa am si timp sa motivez recursul in termen de 5 zile de la pronuntare.

Insa, am inteles ca exista si instante care considera ca daca declarati in termen de 5 zile de la comunicare va aflati in termen.
Cum nu mizez deloc pe noroc pur in astfel de situatii procedez cum am aratat mai sus desi este teribil de greu ca sa reusesti asa ceva...
Cata vreme ordonanta s-a judecat cu citarea partilor, termenul de recurs curge de la pronuntare iar amanarea pronuntarii nu schimba cu nimic situatia in acest sens.
Art. 582
(1)Ordonanţa este supusă recursului în termen de 5 zile de la pronunţare, dacă s-a dat cu citarea părţilor şi de la comunicare, dacă s-a dat fără citarea lor.