avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs ordonanta presedintiala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs ordonanta presedintiala

Cum pot depune recurs la o hotarare pe ordonanta presedintiala, comunicarea scrisa a hotararii am primit-o pe data 24.04.2013 iar pronuntarea a fost in data in sedinta publica pe data de 11.04. 2013 fara sa fiu citat.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:37, 30 Aprilie 2013
Formulati recursul insotit de motivare si il depuneti la registratura instantei care a pronuntat sentinta.
In cat timp curg cele 5 zile termen de recurs, de la pronuntarea in sedinta publica sau de la comunicarea primita ?
De la comunicarea primita.

Se ia in calcul stampila cu data postei.
Inteleg din cele de mai sus ca pot depune recurs desi avocatul meu mi-a spus ca nu se mai poate. In acest caz pot depune singur recurs?
Daca ordonanta a fost data cu citarea partilor, termenul de recurs este de 5 zile de la pronuntare.
Daca insa ordonanta fost data fara citarea partilor, atunci termenul de recurs este de 5 zile de le comunicare.
Ordonanţe preşedinţiale
Art. 582 c.proc.civ.
(1) Ordonanţa este supusă recursului în termen de 5 zile de la pronunţare, dacă s-a dat cu citarea părţilor şi de la comunicare, dacă s-a dat fără citarea lor.
...........................

Alte discuții în legătură

Termen recurs Martonze Martonze La dezbaterea din instanta a unei ordonante presedintiale, sunt prezente partile, dar pronuntarea se amana pe a doua zi. A doua zi, nu este prezenta nici una ... (vezi toată discuția)
Exceptia tardivitatii in ordonanta presedintiala cris_deo cris_deo Buna seara. anul trecut in 2009 in martie am deschis o actiune pt stabilire legaturi personale cu minorii pe cale de ordonanta presedintiala. Pe 19 august s-a ... (vezi toată discuția)
Ordonanþã preºedinþialã - minori si familie ContSters278923 ContSters278923 daca un minor abandonat de mama sa a fost incredintat tatalui prin ordonanta presedintiala in decembrie 2012 cu recurs in 5 zile de la comunicare, iar mama ... (vezi toată discuția)