Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ordonanþã preºedinþialã - minori si familie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ordonanþã preºedinþialã - minori si familie

daca un minor abandonat de mama sa a fost incredintat tatalui prin ordonanta presedintiala in decembrie 2012 cu recurs in 5 zile de la comunicare, iar mama minorului neprezentandu-se la proces face recurs in aprilie 2013, instanta va respinge recursul ca tardiv?
ContSters278923, utilizator
Daca recursul nu se formuleaza in termen, se respinge ca tardiv formulat .
In plus tare ma indoiesc ca ordonanta a fost data fara citarea partilor, pentru ca numai intr-o astfel de situatie termenul de recurs este de 5 zile de la comunicare., iar in cealalta varianta ( cu citarea partilor) fiind de 5 zile de la pronuntare.
Ce invoca mama in recurs? De ce a declarat atat de tarziu recursul?

In ce stadiu este dosarul in fond pt incredintarea minorului?
la prima infatisare solutia pe scurt a fost- citarea partilor, la a doua infatisare solutia pe scurt a fost administrarea probatoriului, la a treia infatisare a admis cererea ca fiind definitiva si executorie cu recurs in 5 zile de la comunicare. La toate aceste infatisari parata (mama) nu s-a prezentat.
Daca a fost data cu citarea partilor, termenul de recurs a fost de 5 zile de la pronuntare si nu de la comunicare.
Ordonanţe preşedinţiale
Art. 582 c.proc.civ.
(1) Ordonanţa este supusă recursului în termen de 5 zile de la pronunţare, dacă s-a dat cu citarea părţilor şi de la comunicare, dacă s-a dat fără citarea lor.
...........................................

5 zile de la comunicare scria pe portalul judecatoriei, nu am vazut niciun document sa pot afirma cu certitudine. Insa, inteleg ca 5 zile este termenul pentru recurs in oricare din cele 2 cazuri mentionate.
ContSters278923, utilizator