Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

incredintare minor

buna ziua .un prieten are nevoie de sfatul d-voastra.prietenul este intr-un divort si ar dori ca fetita sa locuiasca cu el avand in vedere ca a divortat de sotie ptr ca aceasta traia cu cineva.ptr ca isi neglijeaza fetita si ptr ca o bate ,el nu mai este deacord sa o incredinteze mamei.fetita are 6 ani.ce seanse are sa-i fie lui incredintata.
Judecatorul are obligatia sa asculte doar copiii care au peste 10 ani,insa, in functie de dezvoltarea fizica si psihica a copiilor, pot fi ascultati si copiii mai mici- inclusiv fetita dvs. in varsta de 6 ani.
In privinta incredintarii (- reincredintare- daca deja exista o hotarare de divort )
daca veti avea probe suficiente din care sa reiasa ca mamaisi neglijeaza fetita- caracterizare de la gradinita/scoala,ancheta sociala,certificat medico-legal, adeverinta psiholog, martori, inclusiv "interogatoriul "fetitei- aveti toate sansele sa va fie incredintata. Faptul ca mama are pe altcineva nu constituie un impediment in a-i fi incredintata, insa daca din cauza acestei relatii o neglijeaza, sau si partenerul actual se comporta urat cu fetita, sansele sunt ale dvs.multa bafta!