Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Autorizatii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Autorizatii

Buna ziua.

Pentru o societate care prelucreaza lemnul, ce autorizatii trebuiesc obtinute?
Va multumesc!

Cand inregistrati firma la Registrul comertului completati niste formulare, pe propria raspundere, ca sunt indeplinite conditiile din punct de vedere al SSM, PSI, mediu, sanitare, sanitar-veterinare, etc.
O data cu documentul de inregistrare al firmei, solicitati sa primiti si certificatul constatator pentru fiecare din domeniile mentionate.
Pentru a pune in functiune firma, trebuia sa obtineti autorizatii de functionare de la institutiile mentionate, in baza unei solicitari scrise (in care mentionati ca sunt rezolvate !? punct cu punct, mentiunile din formularele in baza carora s-au emis certificatele constatatoare), verificari in teren facute de catre institutiile statului, eventual si completarile solicitate de catre inspectori, autorizare anumite categorii de personal de catre ISCIR, ITM, PSI, etc.
Depuneti la institutiile statului toate documentele solicitate de acestea, documente care sa certfice indeplinirea conditiilor pentru punerea in functiune a firmei.