Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... mentiunea pro bono pe contractul de asistenta
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

mentiunea pro bono pe contractul de asistenta

Este legal (contabiliceste vorbind) ca pe un contract de asistenta juridica un avocat sa treaca la onorariu "pro bono" ?
Este adevarat ca acel client nu platit nimic, fiindu-i ruda aptopiata.
Sau care ar fi fost metoda legala de asistenta gratuita a unui client, tinand cont ca o delegatie are la baza un contract si o chitanta?
Cred ca faceti o mica confuzie de exprimare.
Ari vrut sa spuneti pro-bono, nu pro domo.
Da, este bine pro-bono, adica fara bani.