Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturile tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturile tatalui

as dori sa stiu daca eu cand nasc nu trec copilul pe numele concubinului meu ,el dupa poate merge in instanta sami ia copilul tinand cont si ca el este casatorit ce sanse are???
Nu cred ca aveti de ce sa va temeti ca vrea sa ia copilul la domiciliul sau, nu vad sa fie nevasta doritoare de a creste copilul alteia.
Copilul va purta numele dvs chiar daca va fi recunoscut de tatal sau, asta daca nu doriti sa-l poarte pe al tatalui.
Tatal il poate recunoaste si poate merge in instanta sa ceara sa-si vada copilul dupa un program, sa exercitati impreuna autoritatea parinteasca.
eu sunt in sapte luni insarcinata si nu vreu sa trec ca tatal copilului ,vreu sa dispara sin viata noastra.eu cand nasc ma duc si trec copilul doar pe numele meu iar la tata liniuta.dar pe urma el poate sa ma dea in judecata si sami ia copilul?/
horgaalina19, utilizator
N-oti vrea, dar tatal il poate recunoaste si dupa recunoastere, certificatul cu liniuta se va anula si se va emite altul in care copilul va avea un tata.
Ce intelegeti prin " va ia copilul" ? Vrea sa vi-l ia, asa v-a zis ? Copilul va creste langa dvs, iar tatal va avea drept de vizita, poate sa-l ia la domiciliul sau ( cand va fi mai maricel) in timpul programului de vizita
in mare parte am inteles .la o discutie aseara mia spus ca o sa mil ia daca nul trec pe numele lui si orcum nam sal trec dar cum ati zis si dumneavoastra poate sa se duca si sal recunoasca, a zis ca imi deschide proces ca sa il ia de tot ca el are servici ca el are casa ca el are bani(relati mari) si eu am unde locui cu copilul si vroiam sa il dau mamai mele in plasament pana imi gaseam servici
Nu aveti de ce sa dati copilul in plasament daca stati cu copilul, dvs il cresteti. Mama va ajuta cu bani pana va gasiti de munca.