avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contract de inchiriere

Subiect: contractul de inchiriere !
Buna ziua,

anul trecut am semnat un contract de inchiriere [intocmit de agentul imobiliar] care includea o clauza ca proprietarul sa duca acest contract la [nu-mi mai aduc aminte unde] ... pentru a fi inregistrat si pentru ca eu sa stau legal in chirie.
Acum aflu ca proprietarul nu l-a dus.
Ce sa fac ? Am inteles ca proprietarului i se poate aplica o amenda de pana la 3000ron daca autoritatile afla ca acesta nu si-a indeplinit sarcina de legalizare a acestui contract.
Unde pot merge sau suna ? la anticoruptie ?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: m1ha1g , utilizator 04:26, 23 Iulie 2010
Cred ca v-ati dus cu gandul prea departe.
Proprietarul avea obligatia de inregistra la administratia financiara contractul , declarand venitul din chirie, in vederea achitarii impozitului aferent.
De principiu, el trebuia sa indeplineasca aceasta obligatie,astfel ca riscul amenzii ii apartine.

av. Ileana Schwarz
sa spunem ca a incalcat cateva principii morale de baza. in acest caz cum l-as putea "ajuta" sa ia acea amenda ?
Din pacate, am intuit ca acesta este interesul (ascuns)al modului in care ati formulat intrebarea.
Daca vreti opinia mea sincera, va spun ca detest un astfel de mod de actiune.
Daca aveti pretentii sau nemultumiri, nu ar fi corect sa le discutati si rezolvati cu proprietarul?
Eu am stat mult prin chirii ( ma bucur ca a trecut) cunosc atitudinea, am avut mari probleme din cauza ultimului locator, si chiar mi-am pus intrebarea daca as fi facut magaria pe care mi-a facut el dupa 3 ani de contract cu bani grei de chirie.(2000 EUR) . Raspunsul la intrebare a fost nu.

Daca aveti principii, v-as recomnda sa nu va pretati la semenea gesturi.
Incercati sa rezolvati problemele direct, si, daca acest lucru nu este posibil, gasiti-va alta locuinta.
Detest genul de "razbunare" pe care ati dori sa-l faceti.

av. Ileana Schwarz
Considerati ca razbunarea este cea mai buna masura pe care o puteti lua? Va sfatuiesc sa urmati sfaturile colegei avocat Ileana.
Insa optiunea va apartine, daca doriti neaparat razbunare , adresati-va administratiei financiare.
va obliga cineva sa stati acolo? nu e mai bine sa stati pe strada,intr un parc,si sa nu mai aveti probleme?
Desi ,contractul fiind facut prin agentie e posibil sa fie inregistrat. Si puteti merge la un hotel,acestia sigur sunt inregistrati.....Succes
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Februarie 2009
proprietaru, utilizator

Alte discuții în legătură

Detin o cladire dar nu si terenul, ce se poate intampla? alexyuv alexyuv am si eu urmatoarea problema: am o cladire achizitionata cu un contract de vanzare-cumparare dar nu si terenul aferent cladiri, pt teren platesc chirie. ce se ... (vezi toată discuția)
Am vandut societatea IF10CRY IF10CRY AM FOST ASOCIAT SI ADMINISTRATOR INTR O SC....SRL,AM VANDUT SOCIETATEA CU TOT CU AFACEREA CE O DESFASURA.STIU K NOUL ADMINISTRATOR ARE O MULTIME DE ... (vezi toată discuția)
Sediul social csllngy csllngy Poate sa-mi spuna si mie cineva ce implica faptul daca las pe cineva sa-si faca firma la adresa mea? Ce obligatii am eu? pot fi eu tras la raspundere pt ... (vezi toată discuția)