avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Amenda pe pers. fizica pentru nedepunere bilant SRL Ce ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Amenda pe pers. fizica pentru nedepunere bilant SRL Ce pot face?

Stimati Domni / Doamne,

Am un SRL din 2008. In 2010 am fost nevoit sa opresc activitatea, nu am mai avut nici contabila si am lasat-o balta, fiind ca n-am avut bani. In 2011 am primit amenda pe numele meu la impozite si taxe, de 500RON pt. nedepunere bilant. N-am platit nici pana acum, iar in 2013 feb. am primit inca o amenda pe CNPul meu de 2000RON. Firma este inactiva din 22.05.2012.

Va rog sa ma sfatuiti cum pot scapa de acesti 2000RON sau cum pot micsora, pentru ca 2500 de lei este salariul meu de 3 luni???
Cum trebuie formulat o contestatie impotriva amenzii? Am sanse?
Care este modalitatea de a radia firma in acest caz?

Va multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Problema firma vlad.simion vlad.simion Buna seara, in aprilie 2009 am infiintat o firma, microintreprindere, cu 3% impozit pe profit (mare greseala intrucat nu am angajat nici un om pana acum si ... (vezi toată discuția)
Srl cu activitate suspendata depune bilant la 30.06.11? ContSters86219 ContSters86219 Am un SRL cu activitatea susupendata din 01.05.2009 pana la 30.04.2012. Trebuie sa depun bilant la 30.06.2011? multumesc! (vezi toată discuția)
Inchidere srl cu datorii la stat adinne adinne Buna ziua. Am urmatoarea problema: sotul meu are un SRL cu un capital social de 200 lei. Firma a functionat pana in anul 2007 cand nu a mai putut face fata ... (vezi toată discuția)