Forum Discuţii juridice Executare silită CREDIT BANCA
Discuție deschisă în Executare silită

CREDIT BANCA

Buna ziua am si eu o intrebare. Am facut un credit la banca i nu am mai putut sa platesc ratele. De cateva zile ma tot suna cei de la firma de recuperare ca o sa ma execute silit. Mentionez faptul ca nu am bunuri pe numele meu si stau cu o matusa. O pot executa silit pe matusa mea fiind ruda de gradul 1? cel de la firma de recuperare asa mi-a zis, dar eu stiam ca nu se poate. Ma puteti ajuta cu un raspuns.Va multumesc
Va pot executa doar bunurile de pe numele dv. si veniturile dv., inclusiv salariul (nu mai mult de 1/3 din el). Matusa poate fi executata doar daca are calitatea de garant al creditului sau creditul este cu ipoteca pe imobilul ei.
ClaudiaN, utilizator
Fara legatura cu subiectul, matusa va e ruda de gradul 3.
Pt datoriile dvs nu pot raspunde alte persoane daca acestea nu sunt parte in contract.