Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Problema locului de parcare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Problema locului de parcare

Buna ziua!As avea nevoie de putin ajutor in privinta locului de parcare din fata blocului meu.De multa vreme parchez in acelas loc de parcare iar de o saptamana,o doamna sa trezit sa parcheze in acel loc!ce masuri as putea lua in privinta asta?
Va multumesc!
Daca locul nu este platit de dumneavoastra atunci este public, ca atare primul venit primul servit. Cred ca un dialog civilizat cu dumneaiei ar rezolva problema dumneavoastra.
pentru raspuns la obiect era necesar sa precizati statutul respectivului loc
Daca detineti autorizatie de concesiune eliberata de autoritatea locala ,sunteti indreptatit sa solicitati tertului eliberarea locului
Daca insa spatiul respectiv nu este inregistrat drept spatiu de parcare concesionat anual,atunci este necesar sa desfasurati demersuri decente de intelegere amiabila
Va multumesc frumos!voi incerca sa rezolv pe cale amiabina,insa daca se poate sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a obtine o autorizatie de concesiune pe acel loc de parcare!Multumesc mult
Pentru a putea obtine autorizatie de concesiune,initial este necesar ca acel spatiu sa fie in evidenta autoritatii publice locale sa fie special amenajat si semnalizat prin semn distinctiv drept spatiu de parcare
Daca autoritatea locala a dispus utilizarea respectivului spatiu drept loc de parcare autovehicule,pe cale de consecinta va puteti adresa serviciului din primarie cu documentele justificative care atesta domiciliul si ca sunteti proprietar al autoturismului pentru care solicitati eliberarea de autorizatie anuala de concesiune
Nu cred ca veti primi de la primarie un document care sa ateste ca spatiul ..... este rezervat pentru autoturism nr. ...... (proprietatea dvs.).
In orasele unde se plateste taxa fixa, anuala, pentru parcare la domiciliu, se emite un document de parcare in care pe o fata este mentionat nr. autoturismului si perioada taxata, iar pe cealalta fata, o harta, cu zona de domiciliu (din jurul blocului/ casei, firmei, etc.), pe care sunt figurate locurile unde puteti parca.
La intrarea in parcarea de domiciliu, este semn de interzis, cu exceptia locatarilor, cu loc de parcare, intre orele ..... (in general 18-8). Locatarii pot telefona la firma de ridicari auto cu care primaria are contract, daca depisteaza autovehicule parcate ilegal, intre orele respective, in zona de parcare la domiciliu.
Daca aveti un astfel de ecuson, cine vine primul, parcheaza pe locul gasit liber, in zona de pe ecuson.