avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA minus la inventar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

minus la inventar

Buna seara

Va rog sa imi spuna cineva cum se procedeaza cu minusul la inventar. In afara de faptul ca am intocmit listele de inventar, apoi Procesul Verbal de inventariere, am intocmit o lista cu produsele minus la inventar.

Contabila mi=a spus ca la aceste produse ( primite din spatiul intracomunitar la care nu s-a platit TVA ) trebuie sa platim TVA .
Adica la valoare respectiva trebuie calculat tva si platit la stat ?

Asa este ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: danaradu90 , utilizator 19:53, 8 Februarie 2013
Va rog sa fiti mai explicita.

Produsele despre care vorbiti sunt marfuri sau altceva? Ce activitate desfasurati?
Ajustarea se la (lipsuri la inventar, dupa scoaterea din evidenta ca platitor de TVA, la suspendare, la reactivare(se repune), la incetarea activitatii, pt.:
- stocurile existente (si cele achzititionate din spatiul intracomunitar)
- Bunuri de capital ce au durata de amortizare >de 5 ani
- Alte bunuri de capital ce au durata de amortizare < de 5 ani.
Procentul de ajustare - cel folosit la data de achizitie.
SUnt marfuri cumparate cu factura de import, deci fara tva. Noi suntem platitori de TVA, cpmercializam marfuri aduse din U.E. , inregistrati in ROI.
La ultimul inventar sunt niste minusuri la numarare. Acestea insumeaza 4000 lei, la pretul de achizitie.
La aceste produse se plateste TVA daca iesim lipsa ?
daca e vorba de inventarul la 31.12.2012, se colecteaza tva.

art. 128, alin (4) din codul fiscal
Sunt asimilate livrărilor de bunuri efectuate cu plată următoarele operaţiuni:
d) bunurile constatate lipsă din gestiune, cu excepţia celor la care se face referire la alin. (8) lit. a) - c).
Multumesc.

Toate cele bune !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Baza impozitare lipsa in gestiune NICOLAESCUO NICOLAESCUO IN URMA EFECTUARII UNUI INVENTAR LA UN DEPOZIT EN GROSS AU REZULTAT SI MINUSURI SI PLUSURI IN GESTIUNE . O PARTE DIN ELE SE POT COMPENSA. INTREBAREA MEA ESTE ... (vezi toată discuția)
Problema colectare tva lipsuri inventar neimputabile mihaelah mihaelah Stimati domni, Prin bunavointa dumneavoastra permiteti-mi sa va solicit consilierea in rezolvarea urmatorului caz: Periodic societatea noastra efectueaza ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva bogdanblue bogdanblue Buna ziua, As dori sa depun ajustarea de tva pentru un aspirator, telefon mobil si un laptop dar nu stiu perioadele de ajustare pentru acestea. Ma poate ... (vezi toată discuția)