Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie

inainte de a naste am avut 47 zile de concediu prenatal cu tot cu sambete si duminici
dupa nastere am 42 de zile de concediu implinite azi cu tot cu sambete si duminici.
mai am voie sa am voie la concediu in continuare cateva zile ca sa apuc sa depun actele de indemnizatie crestere copil? se socotesc si sambete si duminicile la concediu? multumesc. imi e teama sa nu cumva sa depasesc si sa nu mai am voie sa depun dosarul
totalul zilelor trebuie sa fie de 126 zile.
1. Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie) vi se poate acorda pana se termina cele 126 de zile, indiferent cate zile ati luat inainte de nastere.

2. Concediul pentru crestere copil (CCC) se acorda incepand cu ziua urmatoare aceleia in care se termina concediul de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului, daca depuneti actele la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane