Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract pe perioada determinata si sarcina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract pe perioada determinata si sarcina

Contract determinat
Cine ma poate ajuta si pe mine cu detalii despre acest subiect tinand cont ca anul trecut s-a schimbat legea in defavoare angajatilor, de exemplu eu lucrez de un an la o firma italiana,de fapt in 19 februarie am un an si am contract pe perioada determinata iar ei nu vor sa imi prelungeasca contractul iar legea permite acest lucru.Eu inteleg ca daca ramai insarcinata si ai un contact determinat, dupa ce ai anuntat angajatorul , acesta daca doreste poate sa nu mai prelungeasca contractul fara nici o consecinta,dar am alta intrebare acum:
Sunt insarcinata in 23 saptamani si trebuie sa nasc pe sfarsitul lui mai 2013 inceputul lui iunie 2013, problema este ca eu am un contract determinat la munca care expira la 19-02-2013 si eu am concediu de risc maternal pana in data de 19.02.2013.Intrebarea mea este: din 20.02.2013 si luna martie ,dc eu nu mai sunt angajata la firma,ce fac?cine ma plateste?stiu ca eu din inceputul lui aprilie intru in prenatal si sunt platita de stat,bineinteles ca imi da ginecologul meu concediu de sarcina si lauzie,dar el poate sa imi dea concediu de boala obisnuita pe perioada de februarie si martie?am inteles de la sanatate ca dc eu le aduc orice concediu platesc ei?!va rog sa imi spuneti ce sa fac?
Iniainte de a vi se spune ce solutii aveti , ar trebui sa ne spuneti cu cine ati semnat c.i.m. si unde ?

Ceea ce stiti dvs este din Codul Muncii roman si nu din cel italian.
Buna ziua,am semnat c.i.m. in Romania cu sefa departamentului.
dar noi suntem in Romania si ei trebuie sa se supuna legilor romane,nu?!
Daca lucrati in tara, atunci se vor supune legislatiei romane ... in acest sens:
1. angajatorul nu are obligatia de a va prelungi durata c.i.m. ... neavand niciun text legal care sa-l oblige la asa ceva

2. daca nu va prelungeste durata c.,i.m., atunci acesta va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat
art.49 alin.5 C.mun. : De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
ok.....si atunci ce este de facut?ce ma sfatuiti?as putea sa intru si in somaj si sa am si concediu medical.asa imi merge si vechimea si primesc 85% din salar net nu?!