Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Lichidare firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Lichidare firma

Buna seara!
As avea nevoie de putin ajutor din partea dumneavoastra.
Am o firma pe care vreau sa o lichidez, a fost suspendata pana in noiembrie 2012 si nu lucrez nimic pe ea.In balanta am urmatoarele solduri si nu stiu cum sa le inchid:
2131-14610,42 lei D;214-3302.52 lei D;231-19266.71 leiD(aici am tot felul de materiale care le-am cumparat in 2008 pentru amenajarea spatiului si contabila mi le-a lasat in sold);2813-2996.67 lei C;2814-733.92 lei C,un sold de materiale auxiliare de 3147.89 lei,pierdere din 2008 11.177.43 lei,capital social 200 lei si contul 4551-49.668,76 lei.
Ma puteti ajuta va rog,cu niste inregistrari contabile?
Va multumesc
Luati legatura cu Oficiul Registrului Comertului,cred ca aveti nevoie de un lichidator autorizat.
Daca ei spun ca nu,atunci vedeti anexa la OMFP 1376/2004.
Buna seara , sunt si eu in situatia urmatoare : firma al carei administrator sunt a fost dizolvata prin hotarare definitiva si irevocabila de catre tribunal in urma cerere ORC, sentinta devenind irevocabila acum 9 luni,acum am primit o citatie pentru un nou proces de radiere de data asta . La reclamant este tot ORC , ANAF nu figureaza pe nicaieri ca si parte in acest proces. As dori sa stiu daca exista posibilitatea radierii firmei fara un lichidator. Multumesc.