Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat mostenitor

As dori sa stiu daca pot deschide o actiune de anulare a unui certificat de mostenitor in alta localitate decat in cea in care se afla propietatea care face obiectul cetificatului,adica domiciliul meu este in Bucuresti iar mostenirea (imobil) se afla intr-o localitate din provincie.
Presupun că, pe lîngă anularea certificatului de moştenitor, invocaţi drepturi proprii cu privire la acea succesiune. Or, în materie succesorală competenţa aparţine instanţei (judecătoriei) de la ultimul domiciliu al defunctului, indiferent de locul situării bunurilor din masa succesorală.
Cei care se considera vatamati în drepturile lor prin emiterea certificatului de mostenitor pot cere instantei judecatoresti anularea acestuia si stabilirea drepturilor lor, conform legii.
Mostenitorul sau mostenitorii participanti la procedura succesorala notariala nu pot cere anularea decat daca fac dovada unui viciu de consimtamant sau a unui motiv de nulitate absoluta (frauda la lege, cauza ilicita, obiect ilicit etc.).
Competenţa teritorială a soluţionării cererii care pune în discuţie validitatea certificatului de calitate de moştenitor revine instanţei celui din urmă domiciliu al defunctului (judecatoriei in a carei raza a avut ultimul domiciliu defunctul).