Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Faliment fara insolventa.
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Faliment fara insolventa.

Buna ziua,

Falimentul poate fi declarat direct fara insolventa, daca au trecut mai putin de 5 ani de la iesirea din insolventa?

Multumesc anticipat.
ContSters266112, utilizator
O societate nu mai poate beneficia de procedura insolventei daca a mai fost supusa procedurii prevazute de legea nr. 85/2006 intr-un interval de 5 ani anteriori formularii unei alte cererii de deschidere a procedurii insolventei. Asadar va intra direct in procedura falimentului.