Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat sediu secundar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat sediu secundar

Pentru un sediu secundar am incheiat un contract de comodat cu o persoana fizica, contractul trebuie autentificat de un avocat sau notar?
Nu trebuie autentificat, dar trebuie inregistrat la Administratia financiara
Multumesc mult!
Nu trebuie inregistrat si la Reg Comertului?
oanagavriliuc, utilizator
Contractul de comodat nu se inregistreaza la organul fiscal! Aceasta obligatie este stabilita numai in cazul contractelor de inchiriere deoarece prin acestea proprietarul obtine venituri care trebuie impozitate.

Banuiesc ca dumneavoastra deschideti un punct de lucru ..., pentru aceasta aveti nevoie de dovada spatiului, lucru pe care il faceti prin existenta contractului de comodat. Acest contract, precum si hotararea asociatilor de deschidere a punctului de lucru si declaratia model 2 se depun si se inregistreaza la Registrul Comertului. Veti putea desfasura activitati la acel sediu secundar numai dupa ce obtineti inregistrarea la Registrul Comertului. Dupa aceasta cu rezolutia de la Registrul Comertului inregistrati sediul secundar si la organul fiscal.
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra!
Scuze, intr-adevar m-am gandit la contractul de inchiriere :).