Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... consemn la domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

consemn la domiciliu

este corect sa fiu la dispozitia angajatorului in timp de consemn si sa se compenseze orele suplimentare cu zile libere platite?din 28 de zile calendaristice cat are luna februarie 20 sunt lucratoare ,deci le lucrez,celelalte 8 ar trebui sa fiu liber. dar pe graficul de tura libere sunt 6 si celelalte 2 consemn la domiciliu interventiile din timpul consemnului sunt ore suplimentare si se compenseaza cu zile libere platite.aici daca ma poate lamuri cineva.........cele 2 zile le muncesc cu toate ca ar trebui sa fiu liber si in loc de plata mi le da tot liber.......deci raman cu munca.
Codul muncii:

Art. 122. - (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
Art. 123. - (1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

Deci regula este compensarea, iar plata este exceptia...
nu ar fi normal sa am cele 8 zile nelucratoare libere, si dupa aceea sa fie compensarea