Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoatere de minori din tara.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoatere de minori din tara.

Am urmatoarea problema .
Am hotarare judecatoreasca prin care am dreptul la vizite al copilului dupa cum urmeaza: o data la 2 saptamani un weekend, 2 saptamani i n vacanta de vara , cateva zile in vacanta de iarna si cateva zile de paste. Problema e ca mama lui impreuna cu el a plecat in strainatate fara a avea consimtamantul meu si plus de asta nu mai pot nici sa il vizitez. Cum pot sa fac in acest caz ?
Fiind vb de o hotarare data pe vechiul cod, nu avea nevoie de acordul dvs.
Cand a plecat ?
Puteti sa-i faceti plangere penala pt nerespectarea masurilor privind incredintarea minorului ( art 307 cod penal) sau va puteti adresa instantei pt modificarea programului de vizita dupa cum se poate efectua avand in vedere distanta si costurile cu drumul ( poate mai mult timp petrecut cu dvs in timpul vacantei de vara ).
In instanta puteti cere sa exercitati autoritatea parinteasca in comun cu mama.
gi-jane2, moderator
Pai avand in vedere ca I s-a incredintat spre crestere si educare copilul nu cred ca avea nevoie de procura de la mine dupa cum am citit pe forum aici. Doar ca nu stiu daca hotararea este definitiva si irevocabila. Oricum problema este ca eu nu mai pot vedea copilul conform hotararii judecatoresti o data la 2 spatamani. Deci copilul se indeparteaza de mine nemaivazandu-l. Nu mi se pare normal ca sa poata pleca asa cum vrea ea cu copilul in strainatate avand in vedere ca ii platesc si pensie alimentara .. Cum sa fac?
Tocmai, nu avea nevoie de acordul dvs, unde ati vazut ca am scris ca ar avea nevoie ? Daca hotararea nu ar fi fost definitiva si irevocabila nu avea cum sa plece.
Cum sa faceti, am scris mai sus.
Puteti sa-mi spuneti cum e acum pe noul cod ?
Daca ambii parinti exercita autoritatea parinteasca , ambii decid pt copil, parintele la care are domiciliul copilului nu va mai schimba domiciliul copiluluifara acordul celuilalt parinte daca prin aceasta actiune, v-ar impiedica sa exercitati autoritatea parinteasca.

Se prea poate ca minorul sa ramana cu domiciliul acolo unde este, dar s-ar stabili un alt program dupa care sa va vedeti copilul
gi-jane2, moderator